Dzień dobry Olsztyn!
Program wyborczy KKW Lewica
Ściągnij wersję PDF
Olsztyn budujący mieszkania!
Drożejące mieszkania to efekt złej polityki rządu PiS, a wcześniej rządów PO. Wywalczę pieniądze z KPO na budowę mieszkań na wynajem.
Mieszkania komunalne
Zbudujemy 500 mieszkań komunalnych do końca kadencji. W Olsztynie mieszkania podrożały o 85% w ciągu 10 lat. Wielu ludzi nie stać na kredyt. Czynsze idą w górę. Miasto musi interweniować i zbudować dzielnicę mieszkań z regulowanym czynszem na wynajem długoterminowy.
Osiedle Kobiet
Zbudujemy je na Pieczewie, na Os. Kobiet. Staraniami partii Razem Olsztyn wszystkie nowe ulice na tym Osiedlu mają za patronki kobiety. Ulica Szymborskiej już jest przygotowana pod obsługę nowego osiedla. Nowa osiedle powinno mieć zapewnioną szkołę, przychodnię, przedszkole i dom kultury. Możemy razem zbudować osiedle przyszłości.
Nowy żłobek
W Olsztynie działają tylko 4 żłobki miejskie. Cena za pobyt w żłobku prywatnym to co najmniej 1800 złotych. Miasto wiele razy obiecywało budowę nowego żłobka. Stworzymy piąty żłobek w naszym mieście.
Pustostany dla mieszkańców
Do 2030 roku wyremontujemy połowę z ok. 330 pustostanów w mieście. Miejsca te będą służyć lokalnej społeczności jako miejskie lokale użytkowe lub mieszkania.
Kamienice do remontu
Odrestaurujemy kamienice w najbardziej zabytkowych częściach Olsztyna, aby zachować walory architektoniczne miasta. Stworzymy plany zagospodarowania przestrzennego, aby zachować spójność architektoniczną dzielnic.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Przeprowadzimy przegląd schronów i miejsc ukrycia na czas konfliktu. Przygotujemy plany ewentualnościowe i ewakuacyjne. Przygotujemy miasto na trudne czasy — oby nie nadeszły!
Więcej zieleni
Olsztyńska Elektrownia Słoneczna
Miasto potrzebuje korzystać ze słońca! Przeprowadzimy ogromną inwestycję z europejskich środków na zieloną transformację. Miasto będzie pośredniczyć w projekcie instalacji paneli słonecznych na dachach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Mieszkańcy będą mieli niższe zużycie energii, a w konsekwencji niższe czynsze. W szczycie sezonu moglibyśmy zapewniać nawet 50% zapotrzebowania na energię.
Odnowimy Park Kusocińskiego
Zrewitalizujemy Park Kusocińskigo. Powrócimy do zaczętych konsultacji i zmienimy Park w miejsce do rekreacji dla mieszkańców miasta. Nowe Place zabaw, nowa nawierzchnia, ścieżki rowerowe, skatepark i wiele innych dobrych rozwiązań przed nami.
Alerty smogowe na tablicach informacyjnych
Na tablicach informacyjnych przy przystankach będziemy informować o zagrożeniach pogodowych oraz jakości powietrza w Olsztynie w związku z niską jakością powietrza w Olsztynie.
Wschodni wariant północnej Obwodnicy Olsztyna
Będziemy lobbować i działać by północna obwodnica Olsztyna obchodziła miasto od wschodu. Dzięki temu ocalimy największy Las Miejski w Polsce.
Odpady — zbiorniki zamiast worków
Zamiast dostarczać plastikowe worki na odpady, zapewnimy mieszkańcom posesji jednorodzinnych zbiorników na odpady BIO. Drobna zmiana, która ma na celu eliminację plastikowych odpadów z gospodarki o obiegu zamkniętym.
Zielony Olsztyn
Koniec z Betonozą i wyspami ciepła w Olsztynie. W planach rozwoju będziemy uwzględniać pierwszej kolejności zasadzone drzewa, by móc zachować charakter i historię zmienionego miejsca. Plac pod Centaurusem, Stare Miasto, czy ulica Wyszyńskiego nie mogą wyglądać jak betonowe pustynie.
Mała retencja
W obliczu kryzysu klimatycznego musimy oszczędzać wodę i zbierać wodę. Miasto Olsztyn stworzy program małej retencji, który będzie wspierał retencjonowanie wody na posesjach prywatnych. Każda nowa inwestycja będzie musiała mieć zaplanowane połączenie ze zbiornikami retencyjnymi.
Dłuższa Łynostrada
Wydłużymy trasę Łynostrady o kolejne kilka kilometrów, aby kończyła się w Bartągu i zapewniła łatwy dojazd mieszkańcom południowych dzielnic Olsztyna i naszym sąsiadom. Teren Łynostrady będzie terenem aktywnego wypoczynku.
Jezioro Ukiel
Olsztyńska betonoza ma jeszcze jedno brzydkie oblicze. Jak widać z zapowiedzi niektórych „inwestorów” i z tego co już się dzieje na naszych oczach, należy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do zbytniego „zabetonowania” tzw. apartamentowcami brzegów jeziora jak i jego grodzenia.
Centralne ogrzewanie na Dajtkach
Chcemy opracować plan połączenia ciepłowni przy ul. Słonecznej z os. Dajtki lub wybudować lokalną ciepłownię – takie przedsięwzięcie pozwoli w znaczący sposób zredukować emisję dwutlenku węgla.
Darmowa sterylizacja i czipowanie zwierząt
Dofinansujemy bezpłatną sterylizację i czipowanie zwierząt. Spadek bezdomności zwierząt, eliminacja chorób narządów rodnych czy łatwiejsza identyfikacja w przypadku zagubienia się pupila — to tylko część pozytywnych aspektów.
Cmentarz dla zwierząt
Stworzenie miejsca, gdzie właściciele zwierząt domowych będą mogli w godny sposób pożegnać swoich pupili.
Lepszy transport
15 minut za 2 złote
Wprowadzimy tańszą taryfę, 15-minutową, za połowę ceny. Zachęcimy w tym jeszcze więcej osób do bardziej elastycznego korzystania z komunikacji miejskiej. Przejazdy komunikacją publiczną w Olsztynie są za drogie. Bilety autobusowe kosztują tyle samo lub więcej niż w Warszawie. Jak porówna się ofertę przewozową, Olsztyn wypada źle. Cena 4 złote za przejazd zniechęca osoby często jeżdżące na krótszych odcinkach.
Transportowo na sportowo
Kupiony bilet na wydarzenie sportowe lokalnej drużyny będzie traktowany jako bilet komunikacyjny dwie godziny przed i dwie godziny po meczu. Podobnie jak przy większych wydarzeniach kulturalnych.
Olsztyńska Kolej Miejska
Stworzymy Olsztyńską Kolej Miejską jako alternatywny dojazd z północno-zachodnich dzielnic do centrum miasta. Miejskie szynobusy ruszać będą ze stacji w Jonkowie i połączą Gutkowo, Redykajny, Likusy ze Śródmieściem, Zatorzem i Dworcem. Na linii kolejowej 221 na odcinku Olsztyn-Gutkowo zostały wyremontowane lub powstały nowe przystanki kolejowe. Jednak oferta połączeń jest tak niska, że nikt z tego nie korzysta.
Linie pospieszne w Olsztynie
Wprowadzimy autobusowe linie pospieszne, które będą zatrzymywać się na węzłach komunikacyjnych. Szybko i wygodnie dowiozą mieszkańców do pracy, szkoły, urzędu i gdziekolwiek tylko będą chcieli.
Koniec z żółtymi przyciskami
Przeprogramujemy olsztyńskie skrzyżowania tak, aby piesi i rowerzyści byli równorzędnymi uczestnikami ruchu drogowego. Żółte przyciski zostaną na przejściach tam, gdzie naprawdę są konieczne.
Jeden bilet na wszystko
Olsztyńskie bilety na komunikację miejską będą obowiązywać dla wszystkich rodzajów połączeń w obrębie miasta (autobusy, pociągi, tramwaje).
Nocny transport — do zmiany!
Zwiększymy ilość nocnych autobusów do 3 linii, ograniczając czas ich przejazdu do 60 minut. Dodatkowo, w weekendy tramwaje linii nr 1 i 4 będą kursować do godziny 1:00 z częstotliwością co 30 minut.
Olsztyński Rower Miejski
Przywrócimy miejskie rowery na ulice. Potrzebujemy wygodnego i ekologicznego środka transportu jako uzupełnienie oferty transportowej Olsztyna.
Nowy Wiadukt na Zatorze
Stworzymy trzecią przeprawę na Zatorze na wysokości ul. Zientary-Malewskiej. Osiedla Zatorze i Zielona Górka potrzebują być lepiej skomunikowane z miastem. Następnie zajmiemy się konieczną naprawą wiaduktu Powstańców Węgierskich.
Bezpieczne ścieżki rowerowe w Centrum
Ścieżki rowerowe wzdłuż al. Piłsudskiego, Kościuszki i na wszystkich innych ulicach gdzie ścieżka jest w ciągu ulicy, stworzymy odgraniczenia z ruchem samochodów. Wymalowanie pasów, które się szybko ścierają, negatywnie wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa.
Przystanek autobusowy przy Dworcu Zachodnim
Autobusy jadące w kierunku Redykajn, Gutkowa, Dajtek będą zatrzymywać się przy samym Dworcu Zachodnim, na ul. Konopnickiej. Dzięki temu jeszcze lepiej skomunikujemy dworzec z resztą miasta.
Rozpoczęcie budowy III etapu tramwajów
Zbudujemy tramwaj na ulicy Wilczyńskiego, by dopiąć pętlę tramwajową na południu. Dociągniemy linię tramwajową do Uniwersytetu – Centrum Konferencyjnego. Ograniczymy liczbę aut w mieście poprzez transportową ofertę dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Rozpoczniemy prace nad połączeniem tramwajowym do Dywit i Bartąga.
Przyjazny Olsztyn
Lokalne punkty spotkań
W mieście brakuje przestrzeni dla mieszkańców do swobodnego spotkania. Stworzymy przestrzenie pod nadzorem Rad osiedli, które będą służyć przede wszystkim mieszkańcom – w miejscach tych będzie można stworzyć zajęcia dla lokalnej społeczności, zorganizować spotkanie lokalnej organizacji pozarządowej, grupy mieszkańców lub wyprawić imprezę okolicznościową.
Miejski gabinet ginekologiczny
Stworzymy miejski gabinet ginekologiczny oferujący wsparcie dla wszystkich Olsztynianek. W gabinecie, wolnym od „klauzuli sumienia”, oferowane będą nie tylko standardowe konsultacje ginekologiczne, ale także badania cytologiczne, mammografia, a nawet doraźna pomoc w przypadku urazów narządów intymnych czy chorób przenoszonych drogą płciową.
Miejska jadłodajnia dla potrzebujących
Stworzymy miejską jadłodajnie, która działałaby w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Dawałaby ona możliwość kupienia niedrogiego obiadu dla Olsztynian. Podobne instytucje istnieją w innych miastach wojewódzkich i w zdecydowanie lepszy sposób dbają o dożywianie najuboższych mieszkańców.
Nowa przychodnia za torami
Mieszkańcy osiedla Zielona Górka do najbliższego ośrodka zdrowia muszą odbywać wizyty sąsiednich dzielnicach. Na pograniczu osiedli Podleśna i Zielona Górka powstają nowe bloki w szybkim tempie, stąd też ważne jest aby powstał tam ośrodek zdrowia. Zbudujemy go do 2030 roku.
Hostel interwencyjny dla osób LGBTQ+
Stworzymy hostel interwencyjny, gdzie osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową będą mogły uzyskać schronienie oraz pomoc psychologiczną na okres kilku miesięcy do pełnego usamodzielnienia
Pracownia Rzemieślnicza
Stworzymy w Olsztynie przestrzeń dla rozwoju lub podtrzymania rzemieślnictwa, zakładów rzemieślniczych i wytwórstwa. Będzie to miejsce transferu wiedzy i umiejętności pracy w rzemiośle
Posterunek Straży Miejskiej na Jarotach
By zwiększyć bezpieczeństwo i skrócić czas potrzebny do ewentualnych interwencji stworzymy na Jarotach nowy posterunek Straży Miejskiej.
Centra wsparcia dla osób starszych
Olsztyn się starzeje. Potrzebujemy dbać o aktywizację starszych mieszkańców miasta. Stworzymy Centrum wsparcia – będzie to miejsce do aktywności i spotkań, ale też służące do pomocy – załatwić urzędową sprawę lub po prostu wydrukować dokument.
Nowy wielofunkcyjny stadion Stomilu
Cała Polska śmieje się z olsztyńskiego Estadio de la Gruz. Potrzebujemy nowego stadionu wielofunkcyjnego do wydarzeń sportowych i innych wydarzeń społecznych i kulturalnych, Były Prezydent i rządząca miastem koalicja obiecywali go już wiele lat. My go zbudujemy, a Stomil Olsztyn będzie grał w końcu w godnych warunkach.
Modernizacja dzielnicowych targowisk miejskich
Zmodernizujemy obecnie działające targowiska miejskie znajdujące się na terenie os. Zatorze, Grunwaldzkim i Pieczewie. Nowoczesne hale targowe służyć będą za przestrzeń targową, ale także jako miejsca spotkań, siedziby Rad Osiedli i lokalnych aktywności gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść nieodpłatnie.
Skate Park pod dachem
W minionej kadencji miasto nakazało rozbiórkę Skateparku w Parku Kusocińskiego. Rozebrany został także dziki Skatepark pod ul. Armii Krajowej. Młodzież i miłośnicy deskorolki od lat czekają na miejsce do uprawiania tego sportu – pod dachem by można było pojeździć również jak jest niepogoda. Stworzymy zadaszony skatepark w Parku Kusocińskiego.
Więcej światła
Wiele olsztyńskich latarni jest już wysłużonych. Sukcesywnie będziemy wymieniać oświetlenie w mieście na nowe latarnie i energooszczędne żarówki. By w olsztynie było jaśniej i bezpieczniej.
Koniec z lodem na chodnikach
Zimowe odśnieżanie miasta musi ulec zmianie. Jeśli ulice mogą być odśnieżone do czarnego asfaltu to i chodniki mogą być bez lodu i śniegu. Koniec z nieodśnieżonymi ścieżkami rowerowymi.
Inwestycja w ludzi
Obywatelski Budżet Kulturalny
Wprowadzimy obowiązkowy budżet obywatelskie dla kultury. 20% samorządowych środków przeznaczanych na kulturę będzie rozdysponowanych zgodnie z decyzją mieszkańców i mieszkanek wyrażoną w bezpośrednim głosowaniu.
Powrót Memoriału Wagnera do Olsztyna
Wreszcie mamy nową halę sportową w Uranii. Będziemy działać na rzecz powrotu Memoriału Wagnera do Olsztyna.
Ciepły posiłek w każdej szkole
Każdy uczeń i uczennica dostanie jeden bezpłatny ciepły posiłek w swojej szkole na koszt samorządu.
Koniec „śmieciówek”
Pracownicy samorządów i podległych im instytucji, takich jak muzea, szpitale, szkoły i spółki samorządowe, będą zatrudniani na umowy o pracę. Skończymy z praktyką wypychania pracowników na umowy śmieciowe.
Rozrywkowy Olsztyn
Stworzymy plan całorocznych wydarzeń kulturalnych (teatralnych, rozrywkowych, tanecznych, koncertowych) dostępny na stronie internetowej skierowany w szczególności do mieszkańców Olsztyna, ale i do odwiedzających nas gości. Ceny biletów dla mieszkańców Olsztyna będą w niższej cenie.
Olsztyn – dobry i uczciwy pracodawca
Zakończymy spór zbiorowy w Ratuszu. Samorząd tworzą ludzie. Każda instytucja – urząd, szkoła, szpital czy dom kultury, opiera się na ludziach, którzy w niej pracują. Jeśli chcemy sprawnego samorządu, musimy tych ludzi docenić.
Olsztyn Aktywnie
Był czas gdy miasto w wakacje oferowało kilkadziesiąt aktywności w czasie weekendu. Chcemy do tego wrócić i stworzyć przestrzeń i sieć zajęć dla mieszkańców miasta jak i dla turystów, by Ci zechcieli zostać w mieście na dłużej.
ABC Praw Pracowniczych
Zorganizujemy w szkołach licealnych i zawodowych na terenie Olsztyna specjalne lekcje edukacyjne z praw pracowniczych. Uczniowie i uczennice dowiedzą się, jak
bronić się przed nieuczciwymi praktykami pracodawców, gdzie zgłosić się w przypadku łamania praw pracowniczych i jak założyć związek zawodowy.
Edukacja Zdrowotna
Wprowadzimy do szkół dostępne dla wszystkich zajęcia dodatkowe o zdrowiu, zdrowej diecie, profilaktyce uzależnień i edukacji seksualnej. W instytucjach miejskich znajdą się punkty, gdzie będzie można bezpłatnie dostać prezerwatywy.
Pieniądze na remonty szkół
Szkoły w mieście się sypią. Miasto musi inwestować w infrastrukturę by nasze dzieci miały gdzie się uczyć i uprawiać sport.
Nowe centrum
Muzeum Olsztyna
Olsztyn w zeszłym roku obchodził 670 rocznicę powstania, a nadal nie ma swojego muzeum. Stworzymy nowe interaktywne muzeum, by zadbać o nasze wspólne dziedzictwo.
Europejski Projekt dla Pokoju
Chcemy stworzyć w olsztynie siedzibę europejskiej instytutu – Europejskiego Projektu dla Pokoju im. Immanuela Kanta. Będzie to instytucja regionalna i międzynarodowa. Celem będzie przypominanie o tragicznym wydarzenia wojennych na Warmii i Mazurach w XX wieku jak i promocja pokoju i współpracy między narodami. Immanuel Kant jest jednym z najwybitniejszych myślicieli, pochodzącym z Warmii i Mazur z dotychczas niewykorzystanym przez nasze miasto i region. Część muzealno-artystyczna usytuowana byłaby wokół pomnika projektu Xawerego Dunikowskiego. Połączona byłaby przez Park Centralny z obiektem edukacyjnym (i administracyjnym), który mógłby się znajdować w budynku dawnego klubu “Come in” w sąsiedztwie Muzeum Nowoczesności.
Uchwała Krajobrazowa
Wprowadzimy na terenie Miasta Olsztyn uchwałę krajobrazową regulującą kwestie związane z lokalizacją ogrodzeń, obiektów małej architektury oraz różnego typu reklam.
Stare Nowe Miasto
Koniec z dziurą zlokalizowaną przed Wysoką Bramą. Lokalni rzemieślnicy będą mogli wystawiać się za darmo na terenie Targu Rybnego w weekendy. W sezonie letnim i podczas wydarzeń na Starówce wyprowadzimy samochody ze Starego Miasta (z wyłączeniem dostawców i osób z niepełnosprawnością). Stworzymy Nowy kryty parking przy ul. Nowowiejskiego. Uregulujemy głośność muzyki na zewnątrz lokali w trakcie ciszy nocnej.
Przeniesienie Aresztu Śledczego
Areszt w centrum musi zniknąć! Do 2030 roku Areszt Śledczy zostanie przeniesiony poza centrum miasta. Budynek aresztu posłuży jako nowe społeczne Centrum Miasta – Muzeum, Dom, Strefę dla artystów, siedzibę olsztyńskich rad społecznych i wiele innych.
Partycypacja
Doradca Prezydenta ds. Społecznych
Utworzymy stanowisko doradcy do spraw społecznych, który będzie odpowiedzialne za pomoc w rozwiązywaniu sporów, pomoc prawną z zakresu prawa pracy i współpracę ze Związkami Zawodowymi i organizacjami społecznymi działającymi na terenie miasta Olsztyna.
Rada Miasta otwarta na mieszkańców
Przywrócimy możliwość zabierania głosu podczas Rad Miasta przez mieszkańców.
Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza
Inicjatywa uchwałodawcza w Olsztynie nie działa. Przepisy są skomplikowane i niezrozumiałe dla mieszkańców. Przeformułujemy zapisy – uprościmy i zaprosimy do korzystania mieszkańców.
Doradca Prezydenta ds. równego traktowania
Utworzymy stanowisko doradcy przy Prezydencie miasta ds. równego traktowania. Zadaniami będzie dbanie o przestrzeganie zasad równego traktowania i promocji społeczeństwa opartego na wartościach sprawiedliwości społecznej i równości szans.
Wzmocnienie uprawnień Rad Osiedli
Jednostki podległe miastu muszą być zobowiązane by włączać w zadania i opiniowanie Rady Osiedli. Chcemy aktywnych mieszkańców. Dość z ignorowania głosu lokalnej społeczności.
Rada dla Rad
Co kwartał Rady Społeczne powołane przy Radzie Miasta (np. Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Seniorów) będą miały przestrzeń do zbierania głosu na Radzie Miasta i omawiania ważnych nich problemów wraz z radnymi miasta.